10 overených tipov na mentálny tréning nielen pre cyklistov
Nie je to nič zriedkavé, že uprostred vyčerpávajúceho tréningu alebo pretekov odrazu začnete pochybovať o svojich schopnostiach. Niekto zaváha a vzdá sa, iný sa všakupriami na cieľ a pokračuje. Naučte sa aj vy nasmerovať svoju sebadôveru a odolnosť na dosiahnutie úspešných výsledkov.
Čo je to psychická odolnosť
Psychická odolnosť stojí na 4 pilieroch. Patria medzi ne:
- motivácia (snaha stanoviť si náročné, ale dosiahnuteľné ciele)
- výkonnosť (a prijímanie správnych rozhodnutí) pod tlakom
- sebadôvera (pevné presvedčenie, že bez ohľadu na všetko dokážete dosiahnuť svoje ciele)
- koncentrácia (schopnosť sústrediť sa na úlohu bez ohľadu na to, čo sa deje okolo vás)
Mentálny tréning zvyšuje psychickú odolnosť
Určite vás bude zaujímať, že ovládanie týchto zručností môže viesť k dosahovaniu športových a pracovných úspechov, používaniu účinnejších stratégií zvládania náročných situácií a dokonca aj k väčšej tolerancii bolesti.
Psychicky odolnejší jedinci sú zvyknutí klásť na seba vysoké nároky a pracovať na sebe, aby sa zlepšili. Preto je pravdepodobné, že budú trénovať tvrdšie, vďaka čomu zase môžu zaznamenať väčší fyzický a duševný rast a zlepšenie v porovnaní s ostatnými, ktorí vykazujú menšiu duševnú odolnosť.
Je síce pravda, že pri únave väčšia psychická odolnosť nedokáže nahradiť nedostatočnú fyzickú zdatnosť, ale tí, ktorí sú psychicky odolnejší, sa často ľahšie prispôsobia a lepšie zvládajú aj prípadné chyby alebo omyly.
Ako na tréning mentálnej odolnosti
Na rozvoj psychickej odolnosti vo všeobecnosti môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých trikov:
- Sústavne vyhľadávajte výzvy, aby ste nezakotvili v komfortnej zóne - napríklad vyskúšajte novú trasu, nový terén alebo inú tréningovú skupinu.
- Pravidelne vyhodnocujte všetko, čo ste sa z jázd naučili alebo čo ste si odniesli z náročných situácií, ktorým ste čelili.
- Porovnajte svoje úspechy a neúspechy - kľúčové je zamerať sa na zhodnotenie vášho úsilia alebo jeho nedostatku, a nie na schopnosti.
- Neprepínajte svoje sily nadmieru – naučte sa zastaviť a odpočívať, ako aj rozpoznať, kedy potrebujete pomoc.
Hoci sa odborníci rozchádzajú v názore na to, ako často musíte napínať svaly psychickej odolnosti, aby to bolo účinné, všetci sa zhodujú, že to musíte robiť pravidelne.
Tipy na tréning mentálnej odolnosti v konkrétnych situáciách
Naučte sa zvládať záťažové situácie s prehľadom. Pomôžu vám v tom tieto taktiky, ktoré si môžete zvoliť za pravidelnú súčasť svojho tréningu.
- Ak ste prirodzený pesimista – presmerujte svoju myseľ k pozitívnym veciam. Motivujte sa opakovaním si optimistických scenárov typu "Dokážem to, musím len vydržať". Prirodzene, toto si musíte cvičiť dovtedy, kým tomu sami neuveríte. Naučte sa prehodnocovať situácie a výzvy a zamerajte sa na to, ako sa z nich môžete poučiť a v čom vám pomôžu rásť.
Ak sa, povedzme, bojíte intervalového tréningu, prepnite svoju myseľ a premýšľajte o tom, ako vám tieto ťažké výkony s krátkymi prestávkami na odpočinok pomôžu udržať vysoký výkon počas dlhších pretekov. Nemusíte hneď prepracovať celé svoje myslenie, ale postupovať krok za krokom sa vám v boji s negatívnymi javmi určite oplatí.
- Ak máte problémy so zdolávaním kopcov - sebavedomie pramení z toho, že dokážete urobiť niečo, čo vás podvedome desí, takže ak vás bicyklovanie do kopcov vyčerpáva, jednoducho pokračujte v tréningu. Výbornou pomôckou je tzv. tlakový tréning, pri ktorom trénujete svoje technické zručnosti pod simulovaným psychologickým tlakom.
To znamená, že absolvujete viacero jázdna bicyklido rozličných kopcov, ktoré nepoznáte, alebo jázd, pri ktorých máte málo času na zotavenie. Je to skvelý spôsob, ako prospieť svojmu telu, ale tiež zvýšiť svoju sebadôveru, keď budete čeliť takýmto scenárom v reálnom živote.
- Ak sa pri jazdách začínate nudiť - môže to byť spôsobené nedostatkom energie alebo motivácie. Ak je hlavnou príčinou nedostatok energie, môže vám pomôcť vhodná strava. Ak je problémom skôr motivácia, pripomeňte si, prečo jazdíte alebo aké sú vaše ciele. Nezabudnite tiež preskúmať dôvod, prečo sa nudíte (napríklad zmeňte trasu, vzdialenosť, akú jazdíte atď.
- Obávate sa tej časti tréningu, ktorú nemáte radi– hoci je to úplne normálne a prirodzené, že sa pri tréningu vyhýbate svojim slabým stránkam, mali by ste svoje slabé stránky posilňovať. Niekedy si skrátka treba povedať, že sa mi síce nechce, ale musím.