Doprava nad 149€ len za 0,01€

Ako a kedy naučiť deti bicyklovať?

Vzbudiť vo svojich ratolestiach záujem o bicyklovanie chcú nielen aktívni fanúšikovia tohto športu, ale takmer všetci rodičia. Nečudo. Ide totiž o udržiavanie rovnováhy a získavanie raduzákladných motorických zručností, ktoré sa zídu nielen pri športe, ale aj v bežnom živote. Osvojiť si ich v útlom veku má kopu výhod. Kedy je ten správny čas začať s učením a hlavne ako na to vám poradíme v článku.

Vhodný vek

Čo sa bicykla týka, žiadna veková hranica neexistuje – čo je dobré pre tých najmenších, no mätúce pre rodičov. Veď ako majú vedieť, kedy začať svojich drobcov viesť k bicyklovaniu?

S prvými lekciami môžete teoreticky začať aj 1-2 roky po tom, ako sa naučia chodiť. Dovtedy zvyknú deťom nôžky spevnieť dostatočne na to, aby zvládli jemné odrážanie s balansom či šliapanie do pedálov s pomocnými kolieskami. V predškolskom veku sú zväčša dostatočne veľké na to, aby takýto začiatočnícky kurz pochopili a zároveň dostatočne malé na to, aby si uvedomili všetky riziká, ktoré vo väčších deťoch vyvolávajú strach. Preto by bolo vhodné ukázať im čaro bicykla práve v 3-4 rokoch.

Nezúfajte, ak ste tento moment prešvihli. Začať s cyklistikou nemajú problém ani staršie deti, no môže to ísť ťažšie. Na druhej strane oveľa ľahšie porozumejú na akom princípe všetko funguje.

Trojkolkači odrážadlo?  

Dôležité je začať postupne a nie zhurta. Najmä pri tých najmenších odvážlivcoch je nevyhnutné najskôr vybudovať základný zmysel pre stabilitu a zosúladenie pohybov. Hneď tu dospelí čelia dileme. Ktorý prostriedok to dokáže najlepšie?

Na výber máte trojkolky s pedálmi alebo jednoduché odrážadlá. Trojkolka je typickou voľbou, pretože je bezpečná a priamo na ňu nadväzujú pomocné kolieska. Malý vodič si osvojí točenie riadidlami i pedálmi. Pred nasadnutím na skutočný bicykel mu však zostáva to najťažšie – doladiť balans.

 

Opačne je to s detskými odrážadlami, ktoré najskôr rozvíjajú zmysel pre rovnováhu. Konštrukcia bez stredového zloženia, kľúk a pedálov umožňuje drobcom odrážať sa od zeme nohami, pričom získavajú vedomosti o riadení, zatáčaní a rýchlosti, ktorá im dovoľuje udržať stabilitu ľahšie. Ani sa nenazdáte a vaše ratolesti budú brázdiť chodníky s nohami vo vzduchu. Výhodou je, že z odrážadiel môžu deti plynulo presadnúť na poriadny bicykel. Vedia už totiž všetko potrebné, stačí, že si osvoja tú jednoduchšiu časť - šliapanie do pedálov.

Prvý bicykel

Kvôli nadšeniu z prvého cyklistického dobrodružstva mnohí rodičia zabúdajú na technické záležitosti. Hmotnosť a veľkosť detského bicykla musia byť do detailu prispôsobené výške dieťaťa. Osobitnú pozornosť venujte nastaveniu sedla podľa dĺžky nôh. Skontrolujte či nimi malý cyklista pohodlne dočiahne na zem a prštekmi na brzdy. Ak vášmu drobcovi bicykel len plánujete zaobstarať, v článku Vyberáme detský bicykel vám poradíme, na čo dbať pri rozhodovaní.

Pocit bezpečia a ochrany

Pred začiatkom je podstatné zaistiť deťom čo najlepší zážitok z učenia sa. Vyberte vhodné miesto mimo premávky či frekventovaných chodníkov, kde nie je priveľa pozorovateľov, pred ktorými by sa zatiaľ nemotorní cyklisti hanbili.

Vysvetlite vodičovi základy aj niekoľko krát – najmä jemné brzdenie, zastavovanie a jednoduché položenie nôh na zem v prípade núdze. Čím lepšie bicykel a dané činnosti spozná, tým väčší pocit kontroly nadobudne. Aby ste sa vy a váš potomok cítili a boli skutočne v bezpečí, nezabudnite na cyklistickú prilbu. Navyše, ani tí najlepší začiatočníci sa pádom nevyhnú, nezabudnite ich preto obliecť do dlhých nohavíc či hrubšej mikiny a ich kolená i lakte obrniť detskými chráničmi. Na potenciálne chyby či pády nikdy nereagujte s vyplašeným či podráždeným tónom. Deti by sa mohli uzavrieť do seba a na bicyklovanie zanevrieť.

Prvé kilometre

Svoj chrbát i nohy zasa pripravte na to, že pár desiatok metrov budete musieť odbehnúť s vašim dieťaťom. Nezabúdajte pritom na povzbudivé slová a rady. Pridržiavajte ho zozadu kým nenadobudne istotu a nebojte sa ho potisnúť. Akonáhle budete cítiť, že sa mu darí udržiavať rovnováhu, doprajte mu voľnosť. Ako sme spomenuli už predtým, po pádoch len oprášte kolená a pokračujte v skúšobných jazdách dovtedy, kým sa bicyklovanie pre vášho drobca nestane prirodzeným.

Pred vyrazením na cestu či na cyklistické chodníky nepodceňte aj lekcie z pravidiel cestnej premávky. Zhrnutie tých základných sme pre vás pripravili v predošlom článku. Prajeme veľa trpezlivosti a malým cyklistom ešte veľa najazdených kilometrov.