Doprava nad 149€ len za 0,01€

Ako si užiť bicyklovanie v každom počasí

Bicyklovať nemusíte len vtedy, keď je vonku krásne slnečno. Ak viete, ako si poradiť aj s daždivým, hmlistým či studeným počasím, môžete si jazdu na dvojkolesovom tátošovi vychutnať aj napriek nepriaznivým okolnostiam. Prečítajte si naše tipy o tom, ako sa pripraviť na bicyklovanie v každom počasí. Uvidíte, že odteraz už budete chodiť na bicykli do práce či na cyklotúry naozaj kedykoľvek.

Udržujte sa v teple a v suchu

Vonku je pod mrakom a popŕcha? Výborne, ide sa na bicykel! Ak ste totiž správne oblečení, neodradí vás ani poriadna „sprcha“. Stačí, aby ste si obliekli viac vrstiev oblečenia, najlepšie cyklistický dres s dlhými nohavicami, prípadne teplú funkčnú bielizeň. Spodná vrstva totiž musí plniť dve základné funkcie - odvádzať pot od tela a zároveň udržiavať telo v teple. Na to vhodne navrstvite niekoľko vrstiev oblečenia, napríklad teplú mikinu a vetrovku. Pod prilbu si nezabudnite obliecť čiapku a zima vám už určite nebude.

Ako ochrana pred dažďom poslúži dostatočne veľký a kvalitný pršiplášť. Okrem klasických pršiplášťov existujú aj špeciálne modely, ktoré sú upravené na cyklistiku, takže chránia aj nohy a pritom nebránia pohybu. Netreba zabúdať ani na veci, ktoré si so sebou prenášate. Ak nechcete, aby ich dážď alebo vlhkosť poškodili, používajte na ich prepravu vodoodolný ruksak.

Pamätajte na vhodnú obuv a rukavice na bicykel

Mláky, dážď či blato bohato stačia na to, aby ste už po krátkej chvíli na bicykli cítili, ako vám premokajú ponožky a nádcha sa približuje míľovými krokmi. Preto správne zvolenú obuv rozhodne netreba podceňovať. Ideálne by bolo, keby bola dostatočne pohodlná, teplá a nepremokavá. Napríklad dobre vybrané tretry vám môžu poslúžiť nielen na zabezpečenie sucha a tepla, ale výrazne dokážu zvýšiť aj váš výkon pri bicyklovaní. Výborne poslúžia i špeciálne návleky na tretry.

Na to, aby vám pri držaní riadidiel neomŕzali prsty, sú potrebné rukavice. Nahradiť cyklistické rukavice klasickými palčiakmi proti zime je síce lákavé, no musíte brať do úvahy, že pri tom utrpí váš komfort. Navyše, spomalia tiež vaše následné reakcie po vyhodnotení dopravnej situácie, takže negatívne vplývajú aj na bezpečnosť.Cyklistické rukavice navyše obsahujú aj pogumovanú časť, ktorá zabraňuje šmýkaniu.

Kontrolujte si reťaz na bicykel

Zvýšená vlhkosť má často za následok koróziu kovových častí, najmä tých, ktoré sú styku s vodou najviac vystavené. Hlavne reťaz podlieha pôsobeniu hrdze, preto je potrebné čistiť ju a prehliadať ešte viac ako doteraz. Nežiaduce zmeny totiž môžu nastať skôr, ako by ste sa nazdali a predchádzať poškodeniu je vždy lepšie, ako potom riešiť následky priamo na ceste v tme a v daždi.

Dbajte na bezpečnosť a viditeľnosť

Sychravé dni sú obvykle kratšie, rýchlejšie sa stmieva a viditeľnosť na ceste je zhoršená aj počas bieleho dňa. Jednou zo základných bezpečnostných zásad je preto vybaviť si bicykel dostatočným osvetlením. Myslí sa tým nielen svetlo, aby cyklista dovidel na cestu pred sebou, ale aj zadné svetlo, ktorým jazdec na bicykli upozorňuje na svoju prítomnosť ostatných účastníkov premávky. Osobitnú kategóriu tvoria reflexné prvky v podobe reflexných pásikov, návlekov na prilbu, nálepiek alebo viest.

Cyklistické okuliare vám pomôžu lepšie vidieť

Na bicyklovanie v šere sú ideálne cyklistické okuliare s priehľadnými sklami. Nielen, že ochránia oči pred hmyzom, ale zároveň neznížia viditeľnosť ani pri slabých svetelných podmienkach. Pri zamračenom počasí, v prípade šera alebo hmly sú zase ideálne okuliare s oranžovými sklami, ktoré okolie "zosvetlia", čím zlepšia celkové videnie. Ak hľadáte univerzálne cyklistické okuliare, ktoré si nebudete musieť stále meniť podľa počasia, odporúčame vám siahnuť po modeloch s fotochromatickými sklami.

Chráňte sa pred blatom a vodou

Blatníky – jednoduchý komponent, nad ktorým mnohí cyklisti ohŕňajú nos. Hoci sa blatníky nepovažujú za práve estetické, svoju úlohu spĺňajú priam dokonale. Spoľahlivo ochránia vás i vaše oblečenie pred spŕškami špinavej vody a kúskami blata. Neostýchajte sa preto a namontujte si ich ešte skôr, ako sa vydáte na jazdu po mokrej alebo zablatenej ceste.

Zohreje vás termofľaša s teplým nápojom

S príchodom chladnejších dní je tiež potrebné vymeniť obyčajnú cyklistickú fľašu za osvedčenú termofľašu. Dvojité steny takejto fľaše zabránia vychladnutiu horúceho čaju či vody, čo je pri dlhších cyklotúrach vítaný benefit. Tým, že v nej totiž nápoj tak ľahko nevychladne, si môžete dopriať pár horúcich dúškov na zohriatie aj vtedy, keď ste od domova už pomerne ďaleko.