Čo robiť počas búrky na cyklotúre?
K letným mesiacom neodmysliteľne patria búrky. Prídu nečakane, často oveľa rýchlejšie ako by sme chceli. Počas cykloturistiky v prírode je pre človeka búrka veľmi nebezpečná a môže ísť skutočne o život. Čo však robiť, keď vás búrka zastihne? Čítajte ďalej, dozviete sa viac.
Cyklotúru si dôkladne naplánujte a sledujte počasie
Veľa ľudí podceňuje predpoveď počasia. V horských oblastiach sa zvyčajne počasie mení okolo obeda. Ľudia si myslia, že keď je ráno pekne jasno, bude tak po celý deň. Najlepšie ešte pred samotnou cyklotúrou skontrolujte počasie, ideálne z viacerých zdrojov. Pokiaľ hlásia búrky, cyklotúru naplánujte nie príliš ďaleko od ľudských obydlí a mimo civilizácie. Pripravte si aj možné krízové zmeny trasy, poznačte si chaty, útulne či stodoly na trase, kde by ste sa mohli pred búrkou skryť.
Odhadnite v akej vzdialenosti je búrka od vás
Nechceme vás trápiť výpočtami, ale je to veľmi potrebné vedieť, ako ďaleko sa od vás búrka nachádza, aby ste sa včas dostali do bezpečia. Preto veľmi jednoducho.
Blesk a hrom vznikajú pri búrke naraz, avšak zvuk sa šíri pomalšie rýchlosťou 330 m/s. Teda počítajte sekundy od blesku až po zahrmenie. Napríklad, ak ich je 5, tak vzdialenosť vypočítate jednoducho 5 x 330 m = 1650 metrov. Takže búrka je od vás vzdialená cez 1,5 kilometra. Už menší čas ako je 5 sekúnd hrozí nebezpečenstvo a mali by ste sa čo najrýchlejšie ukryť.
Príchod búrky zistíte aj tak, že naokolo klesne tlak, cítite silnejší vietor a výrazne sa ochladí behom krátkej chvíle, no a na oblohe vidíte tmavé mraky.
Nepokračujte v cyklotúre a schovajte sa
Pokiaľ vás zastihne búrka nepokračujte ďalej v cyklotúre. Ak sa nachádzate na voľnom priestranstve, nájdite si úkryt pokiaľ je to možné ešte pred búrkou. Samozrejme nie osamotený strom niekde na lúke. Blesky totiž priťahujú vyvýšené miesta, čiže aj osamotený strom. Ideálne by bolo vyhľadať nejakú horskú chatu alebo dom, no pokiaľ nič také v blízkosti nie je, a ste v blízkosti lesa, lepšie urobíte, ak pôjdete trošku hlbšie do lesa, v ktorom nájdete bezpečnejší úkryt. Pokiaľ sú tam rovnako vysoké stromy, nie je až taká veľká pravdepodobnosť, že by blesk trafil práve vás. Bezpečne je v riedkom poraste s nízkymi stromami. Bicykel taktiež odložte čo možno najďalej od seba, najmenej do vzdialenosti dvoch metrov.
Nekráčajte a nebežte
V búrke sa odporúča prerušiť akúkoľvek chôdzu či beh. Problém nie je v rýchlosti pohybu, ale v dĺžke kroku. Nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom tkvie v kontakte tela s dvoma bodmi, ktoré majú rozdielny elektrický potenciál. Elektrický prúd prechádza cez telo z jednej končatiny do druhej, keď má človek rozkročené nohy pri chôdzi. Môže dôjsť k tzv. krokovému napätiu, keď blesk udrie v takej vzdialenosti od vás, že zemné prúdy ešte existujú na mieste, kde sa nachádzate.
Vyhnite sa vode
Vyhnite sa mokrinám, kalužiam, potokom, samozrejme aj vodnej hladine, vodopádom či prameňom. Pokiaľ začína búrka, choďte čo najďalej od vody. Aj mokrá zem je po daždi vodivá. Voda je vodič elektrického prúdu, po rozmočenej zemi sa výboje môžu šíriť až na vzdialenosť 300 metrov. Nikdy si nelíhajte na zem, ale sadnite si do podrepu s nohami a rukami pri sebe a kolenami k brade. Čo možno najmenej by ste sa mali dotýkať zeme, najlepšie je sadnúť si napríklad na ruksak alebo tašku, veľmi dobre poslúži aj karimatka.
Nezabúdajte, že omnoho častejšie ako zranenie bleskom vám hrozí dlhé premočenie od dažďa, čo môže vyústiť do straty telesného tepla – hypotermie, čo je pre život človeka nebezpečné. Vtedy je dobré mať náhradné suché oblečenie, ktoré si ihneď po búrke prezlečte.
TIP SLOVAKIABIKE: Po búrke prispôsobte jazdu na bicykli zmeneným podmienkam, uvedomte si, že premočený terén bude šmykľavý.