Jazdí sa vám pohodlne? Vyskúšajte tipy, ako zvýšiť svoj komfort na bicykli
Nie každá bolesť je dobrá bolesť. Existujú skutočnosti, ktorým by ste sa mali rozhodne snažiť vyhnúť. Dlhé kilometre strávené v sedle na bicykli môžu byť náročné a často majú za následok nepríjemné bolesti a zápaly. Vyvarujte sa ich a jazdite s pocitom maximálneho pohodlia. Prezradíme vám, ako na to.
Vytunujte si svoj starý bicykel
Nie každý si môže dovoliť kúpiť si špičkový odľahčený bicykel s prvotriednou cyklistickou výbavou. Pre nich, ale aj pre tých, ktorí sa nechcú vzdať svojho verného dvojkolesového tátoša, existuje pomoc v podobe rozličných úprav.
Nastavte si výšku riadidiel
Veľmi dôležité je napríklad správne nastavenie výšky bicykla, ktoré pomáha odbremeniť spodnú časť chrbta, krk a ramená. Ak máte nastavený bicykel na menšiu výšku, ako je vaša, budete mať problém správne jazdiť. Ak je, naopak, nastavený na vyššiu postavu, budete pri jazde vyvíjať neprimeraný tlak na určité oblasti. Preto si skontrolujte výšku a polohu riadidiel, pričom sledujte, či ste schopní dosiahnuť na rukoväte, brzdy a radiace páky bez toho, aby ste sa namáhali alebo naťahovali.
Často sa stáva, že keď si ľudia kúpia nový pretekársky bicykel, prvé, čo urobia je, že si poriadne znížia výšku riadidiel. Samozrejme, takto si znížia odpor vzduchu pri jazde a zlepšia si aerodynamiku. Takýto sed má však negatívny vplyv na ich dlhodobejší výkon, najmä ak neprimerane zaťažuje chrbát alebo šľachy. Môže tiež spôsobiť problémy s lakťami a zápästiami vyvolané zvýšeným tlakom na riadidlá. Preto odporúčame nastaviť výšku na riadidlách dostatočne vysoko, čím sa zvýši nielen vaše pohodlie, ale aj váš výkon pri dlhších jazdách.
Nové sedlo a jeho správne nastavenie dokážu divy
Za nepohodlím pri jazde na bicykli sa môže skrývať aj opotrebovaná pena na sedle. V skutočnosti je práve cyklistické sedlo v prevažnej miere zodpovedné za to, ako vnímate úroveň komfortu pri bicyklovaní. Výška sedla je totiž jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré prispievajú k bolesti kolien.
Stavte na vhodné cyklotašky a batohy
Ak budete pri jazde na bicykli nosiť so sebou veci (napríklad oblečenie, ktoré si oblečiete v práci), vyhnite sa noseniu tašky krížom cez hrudník. Tzv. „crossbody“ tašky môžu nerovnomerne zaťažovať ramená, preto radšej vyskúšajte batoh, ktorý hmotnosť vecí rovnomerne rozloží. Každý, kto denne dochádza do práce s bolesťami krku alebo preváža ťažký náklad, by mal zvážiť presunutie svojej výbavy do cyklo tašky alebo do vpredu namontovaného koša na bicykel.
V súčasnosti sú pneumatiky čoraz širšie a vo veľkosti sa prechádza na bezdušové systémy. Veľa ľudí tiež jazdí na nižšom nahustení kvôli väčšej rýchlosti a pohodliu. Navyše, nižší tlak v pneumatikách pomáha tlmiť nerovnosti na ceste, čo v nemalej miere prispieva k pohodlnej jazde.
Efektívna dvojitá páska na zápästí
Hoci máloktorý cyklista berie do úvahy pohodlie zápästia a rúk, každý, kto strávil dlhý čas na bicykli, vie, že ak sú bolestivé alebo opuchnuté, je to jednoznačne dôvod na predčasné ukončenie jazdy. Studené prsty v zime rýchlo strácajú citlivosť a rovnako dôležité je udržiavať ich v pohodlí aj v lete.
Naučte sa fintu od profesionálov. Stačí, ak si dvakrát omotáte riadidlá na bicykli páskou a hneď spoznáte ten rozdiel. Aj keď ide o úplne nepatrnú úpravu, je výrazne lacnejšia ako mnohé iné zmeny a skutočne dokáže zlepšiť vašu jazdu.
Skontrolujte si pedále a znížte tlak v pneumatikách
Aj výmena pedálov môže mať veľký vplyv na výsledný pocit z jazdy. Vďaka vhodným pedálom bude bicyklovanie plynulejšie, ľahšie a zároveň sa vyhnete zraneniam bedrového kĺbu a kolena. Okrem toho sa niektoré typy pedálov dajú aj upraviť v servise, takže si hneď nemusíte kupovať úplne nový pár.
Pouvažujte nad blatníkmi
Hoci to možno v letných mesiacoch nie je až také potrebné, montáž blatníkov na bicykel môže mať zásadný vplyv na vaše pohodlie pri dlhšej jazde. Ak sa totiž vďaka blatníkom udržíte dlhšie čistí a suchí, vyhnete sa nutkaniu predčasne jazdu ukončiť a utekať do sprchy.